Poliçemi Hatırlat
Poliçenizi biz takip edelim
Canlı Destek Canlı Destek
Desteksiz kalmayın
Kampanyalarımız
 

Konu Detayı

Share

2. el araç satın alırken nelere dikkat etmeli?

18.01.2012

2. el araç satın alırken nelere dikkat etmeli?

1-Araç seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Nasıl ki, ve ikinci el otomobil seçiminde farklı unsurlar söz konusu ise,  sürüş tecrübesi de, satın alınacak otomobil ile ilgili karar vermenizde çok etkili bir yoldur. Kendinize bir takım sorular sormanız ve bu sorulara vermiş olduğunuz cevaplar doğrultusunda karar vermeniz gerekmektedir.

Uzun yol ya da şehir içinde mi sürüş yapacaksınız?

Kalabalık ailenizle mi seyahat edeceksiniz, iş için mi alacaksınız?

Kaç yıl süre ile kullanacaksınız?

Aracınızın hangi donanımlara ve opsiyonlara sahip olmasını istiyorsunuz?

2-Bütçe neye göre oluşturmalıdır?

Önce aracı nakit mi yoksa kredi ile mi almak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer krediye ihtiyacınız varsa, koşulları önce kendi kaynaklarınızla araştırın ve size önerilen koşullarla karşılaştırın. Peşin vereceğiniz kısım ne kadar olacak, faiz oranı, aylık ödemeler ve kefil gibi diğer kredi geri ödeme koşulları ile ilgili detayları belirleyin.

Sigorta, vergi, bakım, onarım ve kullanma masrafları da dâhil olmak üzere ayıracağınız parayı belirleyin. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz ön araştırma sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede, tercihlerinizi belirleyip fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

3-Araçta neleri kontrol etmek gerekmektedir?

 • Aracın daha önce hasar görüp görmediğini anlamak için boyasını mutlaka inceleyin veya güvendiğiniz bir serviste inceletin.
 • Kaportanın içindeki ve dışındaki boyaların aynı olup olmadığını kontrol edin.
 • Kaportanın üzerinde darbe izleri ya da pas olup olmadığına bakın.
 • Lastiklerin üzerindeki aşınmayı inceleyin ve tabi yedek lastiği de gözden geçirin.
 • Kapıların standart açılış ve kapanışlarını inceleyerek, sürtünme olup olmadığına bakın. Camlar ve farlar üzerindeki çizgi ve çatlakları araştırın.
 • Arabanın; farlarını, sinyallerini, fren lambalarını, iç aydınlatmayı ve silecekleri deneyerek kontrol edin.
 • Radyatörün içindeki sıvıyı kontrol edin.
 • Kontağı kapatıp vites kutusundaki yağı inceleyin. Arabanın altına bakın, motorun bulunduğu yerde herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Isıtma sistemi, havalandırma ve radyoyu deneyerek kontrol edin.
 •  İç döşemeyi kontrol edin. Aşırı yıpranmış koltuklara rağmen eğer kilometre saati az bir kilometreyi gösteriyorsa, saatle oynanmış demektir.

NOT: Tüm bunları güvendiğiniz bir servise belirli bir ücret karşılığında kontrol ettirebilirsiniz. Böylece hem zamandan kazanmış olursunuz hem de konu hakkında gerçek bilgilere sahip olursunuz.

4-Test sürüşü nasıl yapılmalıdır?

Test sürüşü yapmak aracı tanımanızı sağlar.

 • Aracın motorunun kolay ve gürültüsüz çalıştığına, motor ısındıktan sonra motordan gelen sese dikkat edin.
 • Özellikle, girintili, çıkıntılı, stabilize bir yolda sürüş yaparak, farklı bir titreşim, ses veya koku olup olmadığını kontrol edin. Aracın süspansiyon sistemi sizin için uygun mu kontrol edin.
 • Değişik hız seviyelerinde fren yaparak, tekrar hareket edin. Aracın kolay bir şekilde hızlanması ve titreşimsiz bir şekilde sürüklenmeden ve savrulmadan durması gerekmektedir.
 • Değişik hızlarla dönüş yapmayı deneyin. Aşırı yatma veya tutukluk var ise bu amortisörlerde veya ön takımlardaki bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Ön ve arka lastik izlerinin çakışması gerekmektedir. Eğer arka lastikler ön lastiklerin izinin dışına çıkıyorsa, bu arabanın kasasında önemli bir problem olduğunun göstergesidir.

5-Temiz görünen her araç alınır mı?

Aracın bakımının düzenli ve öngörüldüğü şekilde yetkin kişilerce yapılıp yapılmadığına dikkat etmek suretiyle aracın km’sine ve yaşına göre, kullanım aşınmasının kabul edilebilir sınırlar içinde olup olmadığına bakın. Aracın boyalı oluşu, aracın büyük bir kaza yaptığı anlamına gelmez. Araç renk farkından dolayı ilk çıkışta, çizikler nedeni ile ya da küçük hasarlarda boyanmış olabilir. Asıl önemli olan aracın tabanında ve şasesinde önemli bir hasar olmamasıdır.

6-Dikkat edilmesi gereken belgeler nelerdir?

Almayı düşündüğünüz aracın bütün belgelerinin mevcut olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ruhsat, garanti belgesi, vergi makbuzları vb belgelir çok dikkatli ve titizlikle inceleyerek her şeyin düzenli olup olmadığına bakınız.

Aracın temiz kâğıdını isteyerek eski sahibine ait olabilecek her türlü vergi borcu, trafik cezası, OGS cezası vs. olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

7-Dizel araçlar kısa ömürlü müdür?

Dizel araçların daha ekonomik olduğunu düşünerek kararınızı bu doğrultuda vermemelisiniz. Kişisel kullanım şartlarınızı mutlaka sorgulayın, örneğin bazı benzinli araçlar kısa süreli ve az kilometreli kullanımlarda dizel bir araca nazaran yüzde 30’a varan yakıt avantajı sağlayabilmektedir.

8-Noter satışı tamamlandığında tüm riskler ortadan kalkmakta mıdır?

Her şeyden önce, tüm bürokratik işlemlerin aracı satan kişi tarafından yapılıp yapılmadığına dikkat edin.

Ne yazık ki noter satışı yapıldığında tüm riskler ortadan kalkmamaktadır. Haciz, rehin gibi problemler çıkabilmektedir. Bu tür olası problemleri önlemek için noter satışı yapıldıktan sonra, aracın devir işlemlerinin tamamlanması ve yeni araç sahibi adına ruhsatın çıkarılması gerekmektedir.

9-İkinci el aracın da garantisi var mıdır?

Aracı almadan önce garantinin ve ilgili diğer özelliklerinin imzalayacağınız dokümanın içinde olup olmadığını araştırın. Garanti başlangıç süresine ve o araç modelinin garanti süresi ve km sini araştırın. Unutmamanız gerekir ki garanti süresi sadece yıllara dayalı değil, kilometre sınırlarına göre de değişmektedir.

Bilmeniz Gerekenler;

Motorlu Taşıtlar Vergisi (Bandrol):

İkinci el araç alırken ilk olarak Vergi Dairesi’nden temiz kağıdı alınması gerekir. “Temiz Kağıdı” otomobilin satın alındığı günden, satılacağı güne kadar olan Taşıt Pulları’nın tamamının alınmış olduğunu belirtir. Yatırılmayan vergiler bulunuyorsa, ancak eksik ödemeler tamamlandığı zaman “Temiz Kağıdı” alınabilir. Eğer Taşıt Pulları zamanında yatmışsa ayrıca bir ödeme yapılmasına gerek kalmaz.

Taşıt Pulu veya Bandrol Vergisi olarak da bilinen Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenir. Ancak araç sahibi dilerse Ocak ayının sonuna kadar yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tümünü bir kerede ödeyebilir.

2.El Devir İşlem Masrafları:

Ruhsat

Müşavirlik Hizmetleri

Bilgi Kaydı

Çalıntı Kaydı

Polis Bağışı

Dosya Çekme

Trafik Tescil Belgesi:

Ruhsat olarak bilinen Trafik Tescil Belgesi, sadece mülk hakkını ifade eden Tescil ve fenni muayene olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğer bir otomobil fenni muayene hali devam ettiği süre içinde (model yılından başlayarak 9 yıl) devir olursa, mülk sahibinin değişmesi dolayısıyla sadece Tescil Belgesi yenilenir. Ancak fenni muayene süresi dolan araçlarda yukarıda bahsettiğimiz iki bölüm de değişir.

Trafik Sigortası:

Karayollarında seyreden ve kazada sebebi olmamasına rağmen etkilenen 3. şahıs araçlarındaki hasarları kanunun öngördüğü oranda karşılayan bir sigorta türüdür. Araç trafiğe çıkmadan yapılması zorunludur ve sadece karşı tarafın masraflarını ödemekle yükümlüdür. Trafik Sigortası her yıl yenilenir ve sigortası olmayan araçlar bağlanarak, parka çekilir. Aracın o yılki Trafik Sigortası ödenmişse ve henüz o vergi yılı bitmemişse, aracı satılan alan kişi sigortayı yapan şirkete başvurarak sigortanın kendi ismine aktarılmasını sağlayabilir. Ancak bu devir sadece Trafik Sigortası için geçerli olup, kasko için aynı durum söz konusu değildir.

Noter Satış Harcı:

Kasko değer listelerinde belirtilen araç bedeli üzerinden belli oranlarda alınan harçtır. Ancak uygulama sırasında noterlere göre çok az da olsa farklılıklar olmaktadır. Kasko bedeli tüm noterlere bildirilen kitapçıklarda belirtiliyor ve noterler arasında kasko bedeli farkı bulunmuyor.

İkinci El Araç Alım Satımında Bürokratik İşlemler:

Devir İşlemleri İçin Gereken Belgeler:

1- Noter Satış Senedi

2- Vergi İlişik Kesme Belgesi

3- Trafik Sigorta Poliçesi

4- Trafik ve Tescil Belgeleri

5- Plakalar (TR rumuzu yoksa)

6- Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa vekalet gerekmez)

7- Vergi Numarası

Not: Satışı yapılan araç 30 gün içerisinde tescil edilmezse 83.100.000 TL tescil geciktirme cezası öder.

Yol Belgesi (Geçici Plaka) İçin Gereken Belgeler:

Aracın satın alındığı yerden plaka alacağı diğer ile götürülmesi sırasında geçici plakaya ihtiyaç vardır. Bunu almadan yola çıkmamak gerekir. Gerekli belgeler;

1- Fatura

2- Teknik Belge

3- ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)

4- Vergi Numarası

5- Fatura Yetki Belgesi

6- Sigorta

7- Sürücü (Trafik Tescil) Belgesi Fotokopisi

8- Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa dilekçe lazımdır.)

Diğer İllerden Nakil İçin Gereken Belgeler:

2. el aracın ilk plakalandığı şehirden başka bir şehre “taşınması”, yani başka bir şehre plaka değiştirerek gitmesi, aracın ruhsatındaki adres ve plaka numarasının il kodunun değiştirilmesi sırasında gerekli olan belgeler:

1- Trafik ve Tescil Belgeleri

2- İlişik Kesme Belgesi

3- Plakalar

4- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

5- Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa vekalet gerekmez)

6- Sorgu (Şehirlerarası Trafik Soruşturma Yazışmaları’na gelen cevap)

7- Vergi Numarası

Not: Eğer şirketse vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi gereklidir.

İlgili Uzmana Mesaj Gönderin

Mail Adresiniz  
Kime

Enes Öner

Satış Danışmanı
Mesajınız
 

Danışman Köşesi

Ayşen Kavas Kelebek

Sigorta Uzmanı

Kasko poliçesinde yeni dönem

Hazine Müsteşarlığı, vatandaşları bilinçli birer tüketici olarak 1 Nisan 2013’ten itibaren satın alacakları kasko poliçesi kapsamının seçiminde dikkatli olmaya çağırdı.

Popüler Konular

Yangın sigortası ek teminatlarına dikkat etmek gerekiyor.
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı
Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı

Facebook'ta bizi bulun