Konut Poliçesi Teklif Formu

En iyi fiyat, üstün hizmet burda...

Konutun Olduğu Şehir
 
Poliçemi Hatırlat
Poliçenizi biz takip edelim
Canlı Destek Canlı Destek
Desteksiz kalmayın
Kampanyalarımız
 

Konu Detayı

Share

DASK'ın Prim Havuzu

06.09.2012DEMİRKIRAN, “DASK kurumunun yarattığı prim havuzu oldukça büyük bir hacimdir. Bu hacmin oluşacak depremin etkilerini karşılayıp karşılamaması oluşacak depremin yeri ve şiddeti ile çok ilgili olacaktır“ dedi.Olası bir depremde sigorta yaptırmayanların konutlarına su, elektrik bağlatamayacağını ve yine aynı şekilde deprem sigortası yaptırmayanların, herhangi bir depremde devletin, konut kredisi verme ve deprem konutu yapma yardımlarından da yararlanamayacağına dikkat çeken Axa Sigorta Bireysel Teknik Departmanı Müdürü Balkır Demirkıran yeni yasayla yaşanacak değişiklikleri şu şekilde değerlendirdi: "Yeni yasayla zorunlu deprem sigortasında ürün olarak hiçbir değişiklik öngörülmemiş, sadece tsunaminin de teminat kapsamında olduğu açık bir şekilde düzenlenmiştir. Yeni yasada, tapu ve konut kredilerine ek olarak elektrik, su abonelik işlemlerinde de kontrol noktaları öngörülüyor. Bu yeni kontrollerin zorunlu deprem sigortalı konutların sayısının artmasında önemli rol oynayacağını düşünüyoruz."


GEREKİRSE DİĞER AFETLER İÇİN DE DASK TEMİNAT VERECEK


Sigorta şirketlerince teminat verilememesi durumunda sel, yer kayması, fırtına ve benzeri doğal afetler için kamu yararı açısından gerek görülmesi halinde DASK tarafından teminat verileceğini söyleyen Demirkıran, "Bu düzenleme ile amaçlanan husus, doğal afet riskleri bakımından sigorta piyasasında yaşanabilecek boşlukların bizzat DASK tarafından ya da DASK’ın aracılığı ile teminat altına alınabilmesidir. Mevcutta yıllık 3,5 milyon adet sınırlarında olan poliçe sayısının yerel yönetimler aracılığı ile kontrol altına alınmasının poliçe adedinde bir artışa neden olabileceği, ancak asıl sayı artışının tapu ve nüfusa dayalı adres veri tabanının etkin olarak kullanılması ile daha etkinleşebileceği inancındayız" dedi.


DEPREMİN YERİ VE ŞİDDETİ ÖNEMLİ


Yaşanacak olası bir Marmara depreminde DASK'ın yarattığı prim havuzunun oldukça büyük bir hacme sahip olduğunu aktaran Demirkıran, "Bu hacmin oluşacak depremin etkilerini karşılayıp karşılamaması oluşacak depremin yeri ve şiddeti ile çok ilgili olacaktır. Tüm bu riskler çeşitli senaryolarda değerlendirilmekte sigorta şirketlerince de bu risklerin dağıtılabilmesi için reasürans koruması alınmaktadır. Her senaryoya göre ülkenin DASK havuzunun ve sigorta şirketlerinin alması gereken riskler değişmekte, ancak serbest piyasa koşullarında sigorta şirketlerince en optimum koruma oranları sağlanmaktadır" dedi.


Bu konu da hem DASK'ın hem de TSRŞB tarafından sigorta ve deprem bilincinin arttırılabilmesi için bir çok reklam, duyuru ve sigorta haftası gibi çeşitli etkinlikler yapıldığını ekleyen Demirkıran sözlerini şu şekilde noktaladı: "Devletin tüm ülkede yaygın olan deprem konusu ile ilgili sigorta havuzunun güçlenmesi için hem primler hem de yaptırma zorunlulukları konusunda çok daha kontrollü olması, deprem riski için uluslararası koruma sağlanması, alternatif risk devirleri konusunda da garantör ve öncü olması beklenebilir."

İlgili Uzmana Mesaj Gönderin

Mail Adresiniz  
Kime
Mesajınız
 

Danışman Köşesi

Ayşen Kavas Kelebek

Sigorta Uzmanı

Kasko poliçesinde yeni dönem

Hazine Müsteşarlığı, vatandaşları bilinçli birer tüketici olarak 1 Nisan 2013’ten itibaren satın alacakları kasko poliçesi kapsamının seçiminde dikkatli olmaya çağırdı.

Popüler Konular

Yangın sigortası ek teminatlarına dikkat etmek gerekiyor.
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı
Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı

Facebook'ta bizi bulun