Seyahat Poliçesi Teklif Formu

En iyi fiyat, üstün hizmet burda...

Seyahat Türü Yurt İçi Yurt Dışı
 
Poliçemi Hatırlat
Poliçenizi biz takip edelim
Canlı Destek Canlı Destek
Desteksiz kalmayın
Kampanyalarımız
 

Konu Detayı

Share

Genel Müdürümüz Samanyoluhaber.com'a konuk oldu..

14.11.2011

Otomotiv sektöründe yeni dönem!

Röportajımızın bu haftaki konuğu Oğuşlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Enes Oğuş oldu.

14.Kasım.2011,14:03:17
enes
Samanyoluhaber.com tarafından her hafta pazartesi günleri yayınlanan röportajların bu haftaki konuğu Oğuşlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve geçtiğimiz günlerde faaliyetlerine başlayan İ.G.K (İstanbulGirişimciler Kulübü) Başkanvekili Enes Oğuş oldu.

70 kişinin istihdam edildiği bir şirketi yönetirken aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görev yapan, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım mezunu olan Oğuş, teorik bilgisini tasarımları tamamen kendine ait olan OTİS (Otomotiv Ticari İşletim Sistemi) programı ile ticari hayatında pratiğe döken genç ve girişimci bir işadamı.Türkiye’nin artık otomotiv üretmeyi konuştuğu, genç ve girişimci işadamlarımızın özellikle TUSKON sayesinde Dünya’nın hemen hemen bütün ülkelerine yatırımlar yapmaya başladığı bu günlerde yine genç ve girişimci bir işadamı olan Enes Oğuş ile Oğuşlar Otomotiv’in Ataşehir’de bulunan yönetim binasında bir araya geldik.

İşte bir çok genç girişimciye örnek olacağını düşündüğümüz röportajımız.

Röportaj: Sarper Erkılınç

Önce sizi ardından şirketinizi tanıyalım Enes Bey…

1984 Erzurum doğumluyum. 6 yaşından bu yana İstanbul’dayız. Lise’yi Çoşkun Koleji, Lisansımı ise Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım bölümün de tamamladım. İş yoğunluğundan ve diğer uğraşlarımızdan vakit bulabilirsek yüksek lisans ve akademik çalışmalar gibi düşüncemde var. Oğuşlar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İ.G.K (İstanbul Girişimciler Kulübü) Başkanvekilliğini yürütüyorum. İngilizce biliyorum.

Şirketiniz…
Şirketimiz olan Oğuşlar, 1974 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Ataşehir’de KIA Plaza ile 1000 m² parkı ve 3850 m² kapalı alanda satış, servis, yedek parça, 2.el, 24 saat yol yardım ve sigorta hizmetlerini ve 1500 m² lik park alanıyla OTOMAXI ikinci el hizmetlerini sunmaktayız. Grubumuzun diğer şirketi olan Oğuşlar Sigorta ile de ülkemizin öncü bir çok sigorta şirketi ile ortak çalışmalar yapmaktayız.

Lisans eğitimi aldığınız bölüm Görsel İletişim ve Tasarım, sektörünüz ise otomotiv nasıl bir kombinasyon sağlıyorsunuz ? 

Evet güzel bir soru. Bir çok konuda görsel tasarımlarımız mevcut ve bunun içine sektörel tasarımları da koyabilirsiniz. Türkiye kendi otomobilini üretmeye başladığında mutlaka yerli tasarımlarda gündeme gelecektir diyelim veotomobiltasarım bahsini şimdilik burada kapatalım. Biz Oğuşlar olarak bütün görsel çalışmalarımızı kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında en önemli konu şu ki; Türk Otomotiv sektörüne tasarımları ve yazılımı da dahil olmak üzere sektörde çığır açacak bir program kazandırdık. OTİS (Otomotiv Ticari İşletim Sistemi) 


OTİS (Otomotiv Ticari İşletim Sistemi) anladığım kadarı ile sektörde bir ilk değil mi ? 

Sektörde bir ilk doğru. Otis , otomotiv bayi yada galeri için özel yazılmış ve bu konuya odaklanmış bir işletim sistemidir. Satış aşamalarının bütün süreçleri ile takip ve kontrol edilebilmesini mümkün hale getirmiştir. Bu yönü ile özellikle şirket yöneticileri için büyük kolaylık getirmiştir. Anlık satış ve kar takibi, müşteri yönetimi, dijital arşivleme sistemin akla gelen ilk özellikleri. Herşey den önemlisi tasarımından yazılımına tamamen yerli bir çalışma…

Neden KIA ? Ülkemizde ithalatı yapılan bir çok otomobil markası var ama siz KIA’yı tercih etmişsiniz…

KIA şu anda HYUNDAI ile birlikte Dünya’nın en büyük 4. Otomotiv üreticisi. Her sene ortalama % 50 büyüme ve satış artışı yakalayan bir marka. Tasarımları uluslararası arena da her yıl ödüller alıyor. Geniş ürün yelpazesi ile birlikte hemen hemen her segmentte aracı var. Çin’de ve Amerika’da inanılmaz satış rakamlarına ulaştılar. Tabi bütün bu parametreleri alt alta sıraladığınızda sanırım neden KIA’yı tercih ettiğimizde açıklanıyor.

Sanki ülkemizde KIA ile ilgili bir önyargı var, olumsuz bir düşünce var haksız mıyım ? 

Kesinlikle haklısınız bu durumun varlığı inkar edilemez ama bunlar geçmişte kaldı. Müşterilerimizden aldığımız geri dönüş çoğunlukla şu oluyor; ‘Alabileceğim en iyi araba’ 
Ben herkesi yeni nesil KIA’ları görmeye davet ediyorum.

Geçtiğimiz yıl satış rakamları neredeydi ? 

10 Bin bandın da bir satış rakamı yakalandı ve bu senede 13 Bin gibi bir rakam bekleniyor. 

Sizin büyüme anlamında projeleriniz nelerdir ? 

Otomotiv sektörü ile ilgili olarak şu anda yapabileceklerimiz kısıtlı. Bu ülkemizin şartları ile ilgili bir durum bildiğiniz gibi. Sigorta sektörü ile ilgili ciddi projelerimiz mevcut.Türkiye’de pasta payı çok daha fazla büyüyecek bir sektör ve bizde yatırımlarımızı bu tarafa doğru fazlalaştırıyoruz. Bu kapsamda www.sigortamburada.net isimli web portalımızı yayına başlattık. Bunların dışında TUKSON, İSİAD, ve İ.G.K bünyesinde katıldığımız yurtdışı gezilerinde yaptığımız ve ileriye dönük projelerini, yol haritalarını çizdiğimiz ticaretlerimiz var. 

İ.G.K (İstanbul Girişimciler Kulübü) Yönetim Kurulu Üyeliğiniz, daha doğrusu Başkanvekilliğiniz de mevcut. Orada neler yapıyorsunuz ? 

Aslında İ.G.K’nın 3 yıllık bir geçmişi var. Eski adımız Genç İSİAD’dı. Yapı’nın büyümesi ve vizyonunun sürekli genişlemesi sayesinde ikinci bir adımı atarak İ.G.K’yı kurduk. Misyonumuz yeni nesil bir işadamı profili ortaya çıkarırken ülkemizde ticaret yapan genç ve girişimci işadamlarını bir araya getirmek ve ekonomik potansiyellerini arttırmak. Bu kapsamda bugüne kadar bir çok yurtdışı iş gezisi gerçekleştirdik. Çok kısa aralıklarla birkaç kez Amerika’ya, birkaç kez Çin’e, ecdad yadigarı Bosna Hersek’e, Afrika’nın birbirinden farklı ülkelerine iş gezileri gerçekleştirdik. Ciddi sonuçlarla döndük buralardan. İ.G.K’nın ismi ve yaptıkları zamanla daha fazla gündeme gelecek. Diğer faaliyetlerimize de önümüzde ki günlerde yayına sokacağımız www.igkclub.com adresinden ulaşılabilir.

Biraz da sosyal hayatınıza değinelim…

Sosyal ihtiyaçlarımın da hepsini İ.G.K bünyesinde karşılıyorum. İşten pek vakit bulamıyoruz bir çok şeye ama orada hem iş hem sosyal yaşam birlikte gidiyor. Bekar olmanın avantajı ileFutbol, Bowling, Kültürel Yurtdışı Gezileri, Paint Ball, Go-Kart, Rafting gibi iştigallerimiz var.Kitapokumak ayrı bir zevk benim için.

En son hangi kitabı okudunuz ? 

Geçtiğimiz günlerde uzun süredir okumak isteyip bir türlü okuyamadığım bir kitabı bitirdim. ‘Erdoğan Operasyonu’

Biraz geç kalmışsınız…

Olsun geç olsun, güç olmasın (Gülüşmeler)

Gazeteniz ? 

Görsel iletişim ve tasarım mezunu olan benim gibi birinin ilk tercihi kesinlikle Zaman Gazetesi. İçeriği ve yayın politikasına hiç girmiyorum. Sadece tasarımı dahi Türkiye standartlarının kat kat üzerinde. Bunun yanında takip ettiğim bir çokgazetevar. Cumhuriyet, Radikal, Sözcü, Hürriyet, Star vs. Herkesin ne söylediğini dinlemek ve anlamak lazım.


Genç ve Girişimci işadamlarımıza söylemek istediğiniz birkaç şey vardır sanırım ? 

Yerinizde durmayın. Su dahi durdukça kokar. Sürekli hareket halinde olun ve çok çalışın.Geçmişimizde çalışmadığımız en az 250 yılımız var, bunu nasıl telafi edeceğiz düşünmek lazım. Mutlaka ama mutlaka yurtdışına çıkın ve en az bir yabancı dili iyi konuşun. Geleceğin bizim olduğunu düşünüyorum.

www.samanyoluhaber.com

İlgili Uzmana Mesaj Gönderin

Mail Adresiniz  
Kime

Ayhan Şimşek

Editör
Mesajınız
 

Danışman Köşesi

Ayşen Kavas Kelebek

Sigorta Uzmanı

Kasko poliçesinde yeni dönem

Hazine Müsteşarlığı, vatandaşları bilinçli birer tüketici olarak 1 Nisan 2013’ten itibaren satın alacakları kasko poliçesi kapsamının seçiminde dikkatli olmaya çağırdı.

Popüler Konular

Yangın sigortası ek teminatlarına dikkat etmek gerekiyor.
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı
Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
Ayşen Kavas Kelebek / Sigorta Uzmanı

Facebook'ta bizi bulun